Artoor |
Wysłany: Pon 10:29, 12 Cze 2006 Temat postu: Wiaczesław Michajłowicz Mołotow |
|
Wiaczesław Michajłowicz Mołotow (wł. W. Skriabin) urodził się w 1890 roku. Był działaczem partyjnym i państwowym ZSRR. Swoją karierę rozpoczął od redagowania "Prawdy", którą założył w 1912 roku.
W 1917 roku uczestniczył w przewrocie bolszewickim w Piotrogrodzie. Najsilniejszy rozwój jego kariery przypada jednak na lata dwudzieste XX wieku, od 1921 roku był bowiem członkiem Komitetu Centralnego, a od 2 marca 1926 roku aż do 1957 roku należał do Biura Politycznego partii, w którym zasiadał wraz z Szlapnikowem i P.A Załuckim. W tym okresie zacieśniała się także jego znajomość ze Stalinem. Jednym z dowodów obopólnej sympatii była wspólna podróż na Sybir w 1928 roku, podczas której Stalin chciał odwiedzić miejsca zesłań oraz znaleźć sposób na poprawę sytuacji rolnictwa w ówczesnym ZSRR.
Poparcie Stalina sprawiło, że w 1930 roku Mołotow objął stanowisko przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych. Zaś na VII Kongresie KC KPZR objął jeszcze urząd ministra spraw zagranicznych, który z przerwami sprawował aż do 1956 roku.
Jako szef dyplomacji doprowadził w 1939 roku do zawarcia sojuszu między III Rzeszą a ZSRR, zwanego od nazwisk ministrów go podpisujących paktem Ribbentrop-Mołotow. Składał się on z dwóch części. Pierwsza stanowiła typowy pakt o nieagresji i została podana do publicznej wiadomości. Druga natomiast miała charakter tajny i zakładała dokonanie rozbioru Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej. Ustalono w niej powstanie wspólnej granicy niemiecko-radzieckiej na rzekach: Narew, Wisła i San, a także włączenie Finlandii, Estonii, Łotwy i Besarabii w sferę wpływów ZSRR, Litwa zaś została oddana w ręce III Rzeszy. 2 lipca 1941 roku Mołotow zawarł również pakt z Wielką Brytania. Ciekawostką jest, że podpisanie układu odbyło się w tej samej sali co podpisanie układu z Niemcami przeciw Anglii, które odbyło się zaledwie dwa lata wcześniej.
Z czasem przyjaźń ze Stalinem stopniowo wygasała. Pola do konfliktów zaczęły się pojawiać w wielu kwestiach, głównie zaś w kwestii syjonizmu. Pewnego razu Stalin był świadkiem jak żona Mołotowa rozmawiała po żydowsku z Gołdą Meir. Stalin nakazał Mołotowowi bezzwłocznie rozwieźć się z żoną. W 1956 roku, już po śmierci Stalina, Mołotow poszedł w polityczną odstawkę, obejmując stanowisko ambasadora ZSRR w Mongolii. Rok później wydalono go z KC. Do partii powrócił jeszcze na dwa lata przed śmiercią. Zmarł w 1986 roku. |
|