Piter
Pułkownik
![Pułkownik Pułkownik](http://www.members.lycos.co.uk/artoor90/Forum/img_21_(pulkownik).gif)
Dołączył: 19 Cze 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 6:24, 23 Cze 2006 Temat postu: TT wz.30 |
|
|
Powstały w końcu lat dwudziestych pistolet służbowy konstrukcji Fiodora W. Tokariewa produkowany był w zakładach w Tule - stąd nazwa tworząca skrót TT. Z konstrukcyjnego punktu widzenia jest to zbiór rozwiązań różnych pistoletów Browninga, zwłaszcza FN 03 i M1911, choć z kilkoma usprawnieniami.
Pierwszy model TT, z roku 1930, miał występy ryglujące na lufie wykonane półkoliście, podobnie jak w większości innych pistoletów. W roku 1933 dokonano w konstrukcji pewnych uproszczeń technologicznych, między innymi występy wykonywano dookoła lufy, bez bocznych wypłaszczeń. Zmianie uległa też konstrukcja chwytu. Kurek pistoletu jest osłonięty tylną częścią zamka dla zapobieżenia zanieczyszczeniu mechanizmu. Cały mechanizm uderzeniowy - kurek ze sprężyną , zaczep kurkowy i przerywacz - umieszczone są w osobnej obudowie, którą w czasie rozkładania można wymontować z chwytu, co ułatwia czyszczenie. Pistolet nie ma bezpiecznika - ani nastawnego ani samoczynnego - jedynie ząb zabezpieczający na kurku. Umożliwia on unieruchomienie kurka i zamka w położeniu pośrednim, poza zasięgiem szyny spustowej, co uniemożliwia oddanie strzału.
W dziesięcioleciu 1933-1942 wyprodukowano 735 000 tych pistoletów z tym, że w 1933 r. - 6785 szt., a w 1942 r. - 161485 szt. Aktualnie w Związku Radziedzkim pistolet nie jest już używany - zastąpił go 9 mm pistolet Makarowa. Jest natomiast nadal używany, nie zmieniony lub zmodernizowany w Chinach - Typ 51, Korei - Typ 68, na Węgrzech - M48, w Jugosławii - M57 i częściowo w Polsce. Dwukrotnie pistolet TT był przerabiany na nabój 9 mm Parabellum: Na Węgrzech w latach pięćdziesiątych jako model Tokagypt, opracowany na zalecenie Egiptu, oraz w Jugosławii, wlatach siedemdziesiątych, jako model M70(d).
Celownik i muszka (stałe) są ustawione na odległość 25 m. Po ostatnim strzale zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu na zatrzasku zamka - naciśnięcie kciukiem na zatrzask zwalnia zamnek do przodu.
Post został pochwalony 0 razy
|
|